בקשה לצו פתיחת הליכים

Back חזרה לחדלות פירעון

בעמוד זה תמצאו מידע על בקשת צו לפתיחת הליכים:

במהלך חודש ספטמבר 2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע"ח-2018. חוק זה מהווה קודקס אחיד להליכי חדלות פירעון בכל הנוגע ליחידים ותאגידים שהם חברה או שותפות.

במסגרת השינוי שהחוק נושא עימו, הוחלפו מספר מושגים עיקריים כדוגמת: הליך "פשיטת רגל" שונה להליך שיקום כלכלי, "צו הכינוס" המוכר מהליכי פשיטת רגל הוחלף במונח "צו פתיחת הליכים" וחייב או חייבת הוחלפו במונח "יחיד/יחידה".

מבוא בקשת צו לפתיחת הליכים 

הלכה למעשה, כאשר חייב שהוא יחיד או תאגיד מבקשים להיכנס בשערי הליך חדלות פירעון, שומה עליהם להגיש בקשה לצו פתיחת הליכים. צו זה מהווה למעשה את "תעודת הכניסה" להליך של חדלות פירעון, כאשר בהתאם להקשר, בית המשפט קובע האם דינו של אותו חייב – שיקום (דבר אשר מתחייב כאשר מדובר באדם) או פירוק (חלופת שיקום כאשר מדובר על חברה או שותפות).

קראו עוד על פירוק חברה >>

במסגרת צו לפתיחת הליכים, קובע בית המשפט מספר הוראות עיקריות, ביניהן את התנאים וכללי המשחק שעל החייב והנושים לעומד בהם, על מנת שניתן יהיה להפיק את המירב בהליך.

משכך, כאשר עולה הצורך להיכנס להליך חדלות פירעון, יש לערוך את הבקשה כנדרש, ולהגיש אותה בהתאם.

כאשר מדובר על חייב שהוא יחיד, את הבקשה לצו לפתיחת הליכים עליו להגיש בהתאם לגובה החובות שלו:

 

1. ככל שהחובות של היחיד מסתכמים עד לסך של 150,000 ש"ח, הרי שיש להגיש את הבקשה ללשכת ההוצאה לפועל

2. ככל שהחובות של היחיד עולים מעל 150,000 ש"ח, הרי שיש להגיש את הבקשה ל"ממונה", הוא כונס הנכסים הרשמי, כאשר בד בבד ייפתח אוטומטית תיק בבית משפט השלום אשר אמון על ניהול הליכי חדלות פירעון באותו מחוז.

 

הגשת הליכי פשיטת רגל כנגד חייב יחיד

 

כאשר מדובר בנושה אשר חפץ לנהל הליכי פשיטת רגל כנגד חייב יחיד, שומה עליו להגיש את הבקשה לבית משפט השלום אשר אמון על ניהול הליכי חדלות פירעון באותו מחוז, וכן לשלוח העתק ל"ממונה".

כך הדבר גם לגבי חברה או שותפות, הרי שיש להגיש את הבקשה לבית המשפט המחוזי וכן לשלוח העתק ל"ממונה".

הליכי חדלות פירעון הם הליכים שדורשים תכנון מוקדם ואסטרטגיה נכונה. משכך הדבר החשוב ביותר הוא לנסח את בקשת צו פתיחת הליכים בצורה שתשרת את היעד הסופי אליו אנחנו שואפים להגיע בתום ההליך.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין אשר עיסוקו הוא בתחום של חדלות פירעון, ולא כמי שעושה זאת "על הדרך".

לייעוץ ראשוני בנושא בקשת צו פתיחת הליכים צרו קשר טלפוני עם עו״ד אביתר כהן: 03-5297340

 

צריך הכוונה?
Compass
Call
Mail
Search