כונס נכסים – מתי וממה צריך להיזהר?

Back חזרה למאמרים

כונס הנכסים

כונס נכסים הוא בעל תפקיד, בדרך כלל עו״ד אשר מתמנה לתפקיד באמצעות מינוי רשמי מטעם בית המשפט או מטעם ההוצאה לפועל ולרוב המינוי נעשה עקב חוב של חייב כלפי נושה.

מטרתו של הכונס היא לתפוס חזקה בנכס, לשמור עליו ולנהל אותו, לפרסם אותו בכדי שיגיעו קונים פוטנציאלים ככל והנכס הולך למימוש, לנהל את הליך ההתמחרות שבסופו ייחתם הסכם רכישה עם נותן ההצעה הגבוהה ביותר או עם בעל הנכס אשר לכל הפחות השווה את גובה ההצעה הגבוהה ביותר.

 

הליך רכישת נכס מכונס הנכסים וממה צריך להיזהר

אם נתקלתם במודעה שמזמינה אתכם להציע הצעה לרכישת נכס מכונס נכסים יש כמה דברים שחשוב לעשות ושאסור לוותר עליהם. במאמר זה נתמקד בהליך רכישת נכס מקרקעין מכונס נכסים.

ראשית כל, מומלץ להגיע לנכס בכמה הזדמנויות שונות, בזמנים שונים של היום לבדוק ולבחון את הנכס היטב, רצוי לשאול את כונס הנכסים כמה שיותר שאלות ולקבל כמה שיותר פרטים על הנכס. בנכסי מקרקעין מומלץ לערוך סיור בסביבת הנכס, בבניין, לשוחח עם השכנים והדיירים ולוודא שהסביבה מתאימה ונוחה לכם.

מכיוון שאתם רוכשים את הנכס ״as is" חשוב לבדוק את הזכויות בנכס, את ההצמדות לנכס, את חלקכם ברכוש המשותף, יש לבדוק טוב טוב את מצבו הפיזי של הנכס ולבצע את כל הבדיקות המקדימות האפשריות במטרה לוודא שמדובר בעסקה טובה עבורכם. 

בשלב הבא יהיה עליכם להגיש הצעה לרכישת הנכס. בדרך כלל יהיה עליכם להפקיד אצל הכונס עירבון בגובה של 10% מן ההצעה. חשוב לדעת שבמקרה והצעתם תזכה בהליך ההתמחרות ותתחרטו ולא תרצו לרכוש את הנכס העירבון שהפקדתם יחולט ועל כן לפני שאתם מגישים את ההצעה יש לוודא כי ברור לכם שההצעה הזו היא התחייבות חוזית מצדכם לרכוש את הדירה ככל והצעתם תזכה.

מכאן ממשיכים אל שלב הליך ההתמחרות, שזוהי בעצם מכירה פומבית שתנוהל על ידי כונס הנכסים בתאריך שיקבע על ידו מראש, כאשר בסופו של דבר ההצעה הגבוהה ביותר היא זו שתזכה. בשלב זה יש לבעל הנכס את הזכות להשוות את ההצעה הגבוהה ביותר ובכך למעשה ניתנת לו האפשרות להשאיר את הנכס בבעלותו כמין מוצא אחרון.

בשלב האחרון ולאחר שתוכרז ההצעה הזוכה, תועבר ההצעה לאישור בית המשפט או ההוצאה לפועל, ולאחר האישור ייתם הסכם רכישה.

 

כונס נכסים – יתרונות וחסרונות

בסופו של דבר רכישת נכס מקרקעין מידיו של כונס נכסים, יכולה להיות עסקה משתלמת שלעיתים תהא זולה משמעותית מעסקה דומה אשר הייתה נערכת בשוק החופשי.

יחד עם זאת, צריך לדעת כיצד להתנהל בהליך בצורה נכונה, לבצע את כל הבדיקות האפשריות ולקבל החלטה מושכלת בדבר גובה ההצעה שמציעים, שכן ההצעה מחייבת אתכם משפטית.

לכן ולמרות שמדובר בהליך שמפוקח על ידי גורמים רשמיים, מומלץ לבצע את העסקה בליווי עו״ד שעוסק בתחום.

 

צריך הכוונה?
Compass
Call
Mail
Search