לשון הרע

Back חזרה לשירותים

חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 מגדיר מה היא "לשון הרע". לפי החוק, לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם בעיניי האחרים, לשים אותו ללעג, לבזות אותו בצורות שונות ולפגוע במשרתו, עסקו או משלח ידו. בנוסף, גם דברים העלולים לבזות אדם בשל מאפייניו השונים, כמו גזע, דת, מין, נטייה מינית, מגבלה כלשהיא ועוד, ייתכן שיחשבו ללשון הרע. לפי החוק הישראלי, אסור לפרסם דבר הנחשב ללשון הרע, על אחת כמה וכמה במטרה לפגוע באותו אדם. פרסום יכול שיהיה בכתב, בעל פה, כתיבה של דבר ואף ציור או תנועה מסוימת. בנוסף, החוק קובע פרסומים מותרים שאינם ייחשבו ללשון הרע, כמו פרסום על ידי הממשלה, פרסום על ידי מבקר המדינה ועוד. 

תביעת לשון הרע – כל מה שחשוב לדעת 

עוולת לשון הרע נחשבת לעוולה אזרחית, ועל כן ניתן לקבל פיצוי סטטוטורי בגין פרסום לשון הרע. כן יש לדעת כי ניתן להגיש קובלנה פלילית כנגד מי שפרסם לשון הרע, דבר אשר עשוי להביא לכדי עונש מאסר של עד שנה. הגשת תביעה נגד אדם שפרסם לשון הרע יש לעשות באמצעות עו"ד המתמחה בהגשת תביעת לשון הרע. עורך דין לשון הרע יסייע לאדם הנפגע להוכיח כי אכן פורסמה נגדו לשון הרע על ידי אדם אחר באופן שמקנה לו פיצוי. עורך הדין יסייע לנפגע להוכיח כי לפרסום המעוול לא עומדת הגנה בחוק.

 

פיצוי על לשון הרע באמצעות עו״ד לשון הרע

במידה שאדם חב בפרסום לשון הרע, הנפגע ממנו זכאי לקבל פיצויים מבלי להוכיח שנגרם לו נזק. החוק קובע כי בית המשפט רשאי לפסוק לטובת הנפגע פיצוי בסכום של עד 50,000 שקלים (סכום זה נתון לעדכון) כחלק מההליך האזרחי. אם הנפגע הוכיח כי הפרסום נעשה מתוך מטרה לפגוע, הוא יכול לקבל כפל פיצוי.

איך מוצאים עורך דין לשון הרע?

עורך דין לשון הרע הוא עורך דין המייצג את האדם הנפגע בהליך האזרחי, במטרה שהנפגע יפוצה על הפגיעה בו ובכבודו. לא כל אמרה או פרסום שלילי נגד אדם יחסה תחת עוולת לשון הרע, ועל כן יש להסתייע בעורך דין המתמחה בכך, שיעזור לנפגע לבחון האם יש לו זכות לפיצוי ומה עליו לעשות. זאת, במיוחד בימים אלו, בהם ההתפתחות הטכנולוגיה והרשתות החברתיות הגבירו את ממשקי התקשורת בין הבריות, אשר כוללים לא פעם פרסומים העולים כדי לשון הרע.. יש לזכור כי בחינת פרסום של לשון הרע הופכת למסובכת עוד יותר על רקע הזכות לחופש הביטוי, זכות שבתי המשפט מבקשים להגן עליה. תפקידו של עורך דין לשון הרע להוכיח כי למרות שעשויה להיות פגיעה בחופש הביטוי של הפוגע, היא פחותה מהפגיעה באדם שהוצאה נגדו לשון הרע.

משרד עו״ד לשון הרע – אביתר כהן ושות' מתמחה בתביעות לשון הרע, בהליכי חדלות פירעון ובמשפט אזרחי מסחרי. עורכי הדין מסייעים לאנשים שנפגעו לשמור על זכותם לשם טוב ולקבל פיצוי הולם על ידי ניהול הליכים לפי חוק איסור לשון הרע. 

צריך הכוונה?
Compass
Call
Mail
Search