תביעת לשון הרע בגין תלונת שווא במשטרה

Back חזרה לכללי

זכותו של אדם לשם טוב, זוהי אחת מזכויות היסוד ואחד הדברים החשובים ביותר לשמירה על כבודו של האדם. לא לחינם נאמר "טוב שם משמן טוב" – כלומר המוניטין של האדם חשוב יותר מכל רכוש או עושר.

תביעות לשון הרע מוגשות לבתי המשפט חדשות לבקרים. בין אם מדובר בסכסוכי שכנים, סכסוכי עבודה, תקשורת ועוד.

לעיתים רחוקות יותר מגיעות לבתי המשפט תביעות לשון הרע בגין תלונת שווא במשטרה, שהפוטנציאל ההרסני שלהן כמו הנזק הממשי – הם לאין שיעור.

כיצד ניתן להוכיח תלונת שווא?

אלא מה? במרבית המקרים קיים קושי אמיתי לאדם להוכיח שהתלונה היא תלונת שווא, ובין היתר כאשר סיבת סגירת התלונה היא "העדר ראיות מספיקות" שאז נותר אבק ספק באמיתות התלונה.

בעניין תמ"ש 16092-04-16 פלוני נ' פלונית (פורסם בנבו,2.2.2017) נדונה תביעת נזיקין שהגיש גבר כנגד אשתו לשעבר לאחר שזו הגישה שתי תלונות במשטרה בגין אלימות.

הגבר כאמור טען שמדובר בעלילת דברים, ושלא היו דברים מעולם. למזלו של הגבר הוא צירף סרטון שמתעד את האירוע שמתייחס לתלונה הראשונה.

הודות לראיה שהייתה בידו, בית המשפט מצא כי הנתבעת פעלה שלא כדין ופרסמה פרסום שעולה כדי לשון הרע, ומשכך חייב אותה בסך של 30,000 ש"ח.

מסקנות:

המסקנה המתבקשת היא, שקיימת חובה לנהוג במשנה זהירות כאשר מגישים תלונה במשטרה כנגד גורם זה או אחר. הגם שבסעיף 15(8) לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 קיימת הגנה למי שהגיש תלונה לרשות המוסמכת, הרי שהגנה זאת לא מוחלטת, ולעתים תקים חבות באחריות לפרסום המעוול.

משרד עורכי דין אביתר כהן ושות' מתמחה בתביעות לשון הרע, משפט אזרחי מסחרי והליכי חדלות פירעון.

משרדנו עוסק מתמחה בתביעות לשון הרע, משפט אזרחי מסחרי והליכי חדלות פירעון. נשמח לעמוד לרשותכם למתן ייעוץ משפטי פרטני המותאם למצבכם ומתוך מטרה לסייע לכם לצלוח בצורה הטובה ביותר את ההליך.

 

צריך הכוונה?
Compass
Call
Mail
Search