כיצד להגיש דו"חות בהליכי פשיטת רגל

Back חזרה לחדלות פירעון

הגשת דוחות חודשיים בהליך פשיטת רגל (הליך חדלות פירעון) היא אחת הדרישות שחייב הנמצא בהליך נדרש לעמוד בהן.

להגשת הדוחות 2 מטרות עיקריות:

  1. מעקב אחר היכולת הכלכלית של החייב. זאת, בכדי לדעת האם התשלום החודשי שהושת על החייב תואם את יכולתו, וכן שהחייב עושה שימוש מושכל בהכנסות שלו.
  2. חינוך להתנהלות צרכנית נכונה. העובדה שהחייב נדרש להגיש דין וחשבון על ההכנסות וההוצאות שלו, מחייבת אותו למעשה לערוך תכנון מוקדם בכל הנוגע לשימוש בהכנסות התא המשפחתי.

חשוב מאוד לעמוד בדרישות ההליך, בכדי שבסוף נוכל לקבל הפטר, במיוחד שלדוחות החודשיים תפקיד משמעותי בהליך, שכן הן למעשה הצוהר אל היכולת הכלכלית של החייב.

משכך רצוי ואף כדאי לפעול באופן הבא:

  • ראשית, הגישו את הדוחות במועד. את הדוחות יש להגיש בד"כ עד ה-10 לחודש הצמוד למחזור הדיווח. למשל, עד ה-10 לחודש מרץ, נגיש את הדו"ח של חודשים ינואר-פברואר וכן הלאה. גם אם הדו"ח יוגש ב-15 לחודש או ב-20 לחודש, לא יקרה דבר, ותמיד עדיף להגיש את הדיווח במועד, כדי להימנע מתקלות. הגשת דוחות בדיעבד מתקבלת בעין עקומה, שכן בד"כ לדוחות לא מצורפים מסמכים וקבלות כמתחייב, כך שספק אם אנחנו נזכור מה הוצאנו בחודש אוקטובר אם הדוח מוגש בחודש פברואר. לכן יש להקפיד על הגשת הדוחות במועד, ולו גם מהטעם שאנחנו רוצים להראות שאנחנו משתפים פעולה בהליך ולא מזלזלים בו.
  • שנית, דיווח אמת. אין טעם לשחק משחקים. הדיווח צריך להיות מדוייק ואותנטי, כאשר עלינו לזכור שהדרך הטובה ביותר לצלוח את הליך חדלות הפירעון היא באמצעות התנהלות שקופה וכנה. כל עוד יש הסבר הגיוני להוצאה/הכנסה, אין כל סיבה לחשוש ובמידה ויש חשש, שתפו את בא כוחכם. עורך דין לפשיטת רגל או עורך דין לחדלות פירעון, אמורים לייצג אתכם נאמנה בהליך, ועל כן תמיד מומלץ לקבל ייעוץ. במשרדנו אנחנו עוברים על הדוחות של הלקוחות לפני הגשה. האמור יפה גם לגבי מצב בו יש חריגה לצד זה או אחר. טעות נפוצה בהגשת דוחות נוגעת למצב בו ההכנסות וההוצאות שוות במדוייק "על השקל". ברי כי זה לא הגיוני ולא אמין, ויש להימנע מכך.
  • שלישית, צירוף קבלות ואסמכתאות. דו"ח המוגש בלא מסמכים תומכים נעדר ערך ראייתי. במידה ואין לכם קבלה על הוצאה זו או אחרת, השמיים לא ייפלו, אולם אי-אפשר לכתוב הוצאות על מזון בסך של 3,000 ש"ח ולצרף קבלה אחת על סך 500 ש"ח.
  • רביעית, מלאו את הדוחות ביסודיות וברצינות. יש החושבים כי איש לא קורא את הדוחות ולא מתייחס אליהם. ברור שזה לא נכון. גם אם במהלך ההליך לא תקבלו פניה יזומה בעניין הדוחות, הדוחות והאמור בהם יפגוש אתכם בחקירה אצל הנאמן, וכן בהמשך בגיבוש התכנית לשיקום כלכלי שתידון בבית המשפט. לכן, יש חשיבות רבה להכנת הדוחות כדבעי.
  • חמישית, הגישו את הדוחות ושמרו העתק לכל מקרה שהוא. את הדוחות יש להגיש דרך מערכת הממונט https://apacforms.justice.gov.il/ ולא לשלוח אותם בדואר בתוך מעטפה וכו'.

עורך דין אביתר כהן מתמחה בהליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל. צרו קשר עוד היום לקבלת ייעוץ בעניין הגשת דוחות בהליך פשיטת רגל.

צריך הכוונה?
Compass
Call
Mail
Search